NEPARASTAS SKOLAS
Pasaulē ir daudz skolu, kuras eksperimentē, izstrādājot unikālas apmācību programmas un pārveidojot mācību procesu. Dažās no tām dzelzs disciplīnu nomainījis pilnīgs liberālisms un starpkultūru komunikācijas nodarbības. Skolotāji izgudro dažādas viltības, lai būtu interesanti mācīties: notiek pārgājieni, tiek demonstrētas filmas, ievieš stipendijas par specifiskiem zinātniskiem pētījumiem, katram tiek veltīta individuāla pieeja.

ALPHA ALTERNATIVE SCHOOL

SKOLA BEZ DISCIPLĪNAS. Kanādā (Toronto) 1972. gadā atvērtajā skolā valda mūžīga svētku atmosfēra. Šeit skolēniem neliek atzīmes, nav stingri noteikta stundu saraksta, nav pat mājasdarbu. Skolēni paši izlemj, kā pavadīt mācību dienu, kādas nodarbības apmeklēt. Klases šeit veidojas pašas, stihiski un atkarīgas nevis no skolēnu vecuma, bet interesēm. Vieni dodas mācīties matemātiku, citi tikmēr ar lielāko prieku apgūst tēlnieka amatu vai kulināriju, bet skolotāju galvenais uzdevums ir netraucēt bērniem izpausties. Ja skolā veidojas kāda konflikta situācija, tiek sasaukta īpaša komiteja, kurā ir gan skolotāju, gan skolēnu pārstāvji - tās uzdevums ir atrast risinājumu, kas apmierinās visus.

https://www.alphaschool.ca/new/

BUSAN INTERNATIONAL FOREIGN SCHOOL

SKOLA KOPĪGAS VALODAS MEKLĒŠANAI. Šī skola ir paredzēta emigrantu un to cilvēku, kuri ieradušies uz ilgāku laiku strādāt Dienvidkorejā, bērniem - skolas uzdevums ir palīdzēt audzēkņiem pēc iespējas ātrāk apgūt vietējās tradīcijas un kultūras vidi, iejusties sabiedrībā. Daudzi skolas pedagogi pēc izglītības ir psihologi, kuri māca bērniem atrast kopīgu valodu, neraugoties uz to, ka daudzi no viņiem nekad nav pat dzirdējuši par valsti, no kurienes ieradies kāds klasesbiedrs. Lielākā daļa bērnu vienlaikus apgūst trīs valodas - korejiešu, angļu un spāņu, mācību programmā ir arī tematiskas nodarbības, kas ļauj neaizmirst dzimtās zemes kultūru. https://www.bifskorea.org/

MOUNTAIN MAHOGANY COMMUNITY SCHOOL

SKOLA MIJIEDARBĪBAS MEKLĒŠANAI AR PASAULI. Neparasta ir jau pati iestāšanās šajā Ņūmeksikas štatā esošajā skolā, kas tiek organizēta ar loterijas palīdzību. No skolas mājaslapas internetā nepieciešams lejuplādēt pieteikšanās veidlapu, aizpildīt to, nosūtīt skolai un gaidīt - paveiksies vai ne. Skolas politika balstās uz trim principiem - baudu, drošību un emocionālo attīstību. Skolas programma tiek bāzēta uz zinātniskiem atklājumiem, saskaņā ar kuriem labas apmācības ķīla ir pozitīva atmosfēra un aktīva audzēkņu iesaistīšanās apmācības procesā. Lielākais uzsvars tiek likts uz bērnu apmācību mijiedarboties ar apkārtējo pasauli, viņi apgūst tādas praktiskas lietas kā šūšanu, kulināriju, dārzkopību. Taču arī no matemātikas un gramatikas neizbēgt.

https://www.mountainmahogany.org/

KOMPONG LUONG

PELDOŠĀ SKOLA KAMBODŽĀ. Komponluonga ir peldoša sala, kas atrodas Tonlesapas ezerā Kambodžā. Nelielā skola, kas ierīkota uz salas, kļuvusi par iecienītu tūristu apmeklējuma mērķi, un šie cilvēki faktiski nodrošina tās pastāvēšanu. Viņi ne tikai ziedo naudu bērnu apmācībai, bet arī vietējā tirdziņā regulāri izpērk visas kancelejas preces un rotaļlietas, kas tūdaļ pat tiek atdāvinātas skolēniem.

http://www.battambang.net/11_kompongluong.html

ORESTAD GYMNASIUM

ATVĒRTĀ SKOLA DĀNIJĀ. 2007. gadā šīs skolas ēka Kopenhāgenā, kas ir īsts mūsdienu mākslas paraugs, tika atzīta par Skandināvijas labāko celtni. Ģimnāzijas audzēkņi ir vecāko klašu skolēni, kuri augstāko izglītību plāno iegūt masu mediju jomā, tādēļ vārds komunikācija šeit dzirdams uz katra soļa. Skolas auditorijas viena no otras atdalītas tikai nosacīti, visas klases faktiski mācās vienā lielā telpā, tādēļ skola arī ieguvusi atvērtās apzīmējumu. Visā ēkā darbojas bezvadu internets, kas ļauj skolēniem komunicēt vienam ar otru ne tikai reālajā, bet arī virtuālajā vidē. https://www.oerestadgym.dk/

WATERSHED SCHOOL

PIEDZĪVOJUMU SKOLA ASV. Apmācības process šajā skolā atgādina vienu vienīgu piedzīvojumu vairāku gadu garumā. Ja ir kaut mazākā iespēja, attiecīgais priekšmets tiek apgūts attiecīgā vidē - arhitektūru bērni apgūst, staigājot pa pilsētas ielām un pētot ēkas, ģeogrāfijas stundu laikā dodas pārgājienos un brauc ar laivām, bioloģijas stundās klejo pa pļavām un mežiem, aplūkojot dažādus augus. Programmas Farm To Table ietvaros skolas audzēkņi zināšanas apgūst, strādājot fermā. Pedagogi palīdz bērniem gan veidot rokgrupas, gan konstruēt robotus, gan izdomāt videospēļu scenārijus. Uz šī fona angļu valodas vai matemātikas nodarbības vairs nešķiet tik mokošas, jo bērni labi zina, ka tām sekos jauni piedzīvojumi. http://www.watershedschool.org/

CHOIR ACADEMY OF HARLEM

SKOLA, KUR VISU IEPAZĪST CAUR MŪZIKU. Hārlemas kora akadēmijas (ASV, Ņujorka) skolotāju misija ir palīdzēt bērniem atklāt viņu apslēptos talantus. Skolas programmā uzsvars likts uz dziedāšanu, mūzikas instrumentu spēlēšanu, dejām. Viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai bērns tiktu uzņemts šajā skolā - viņam jāmīl mūzika, jābūt apveltītam ar ritma izjūtu. Skolā, protams, tiek pasniegti arī vispārizglītojošie priekšmeti, un tai ir pat savas beisbola un amerikāņu futbola komandas.

https://www.facebook.com/pages/Choir-Academy-Of-Harlem/537510073052440

BIALIK - ROGOZIN

SKOLA BĒGĻIEM UN NELEGĀĻIEM. Šajā skolā (Izraēla, Telaviva) mācās un faktiski dzīvo Izraēlā iebraukušo bēgļu un nelegālo imigrantu bērni. Lielākā daļa no viņiem bijuši spiesti dzīvē daudz ko pārdzīvot un viņiem nepieciešama īpaša pieeja. Skola ne tikai sniedz elementārās zināšanas bērniem, no kuriem daudzi iepriekš vispār nav mācījusies, bet arī nodrošina viņus ar ēdienu un apģērbu. Ieceļotājus šeit neuzskata par svešiem vai nevajadzīgiem, jo viņi jau faktiski kļuvuši par izraēliešiem.

https://www.annalindhfoundation.org/members/bialik-rogozin-school-tel-aviv